სს ,,ენერგო-პრო ჯორჯიას“ ჯგუფში შემავალ კომპანიებში, რეორგანიზაციის პროცესი დასრულდა
ენერგეტიკის შესახებ კანონის მოთხოვნათა შესაბამისად, ,,ენერგო-პრო ჯორჯიამ“ განსაზღვრულ ვადებში დაასრულა საქმიანობის გამიჯვნის პროცესი. ელექტროენერგიის მიწოდებისა და ვაჭრობის ბიზნესი გამოეყო გამანაწილებელ (ქსელის მფლობელ) კომპანიას, აგრეთვე დაფუძვნდა ჰოლდინგური კომპანია. შეიცვალა მმართველობითი სტრუქტურაც, კომპანიების მართვას განახორციელებს ახლად შექმნილი დირექტართა საბჭოები, რომლებიც დაკომპლექტდა გამოცდილი და პროფესიონალი კადრებით - აცხადებენ სს ,,ენერგო-პრო ჯორჯიაში.
გარდამავალ პერიოდში მომხმრებლებს არანაირ შეფერხება არ შეექმნებათ ელექტრომომარაგების, სხვადასხვა მომსახურების თუ ანგარიშსწორების კუთხით, ამის უზრუნველსაყოფად შემუშავებულია კონკრეტული გეგმა. აბონენტს შეუძლიათ ნებისმიერი კითხვით მოგვმართონ ცხელ ხაზზე და სოციალურ ქსელში.
ევროკავშირთან ასოცირების ხელშეკრულებით ნაკისრი ვალდებულებების ფარგლებში, ქვეყანა ახორციელებს მნიშვნელოვან რეფორმებს ენერგეტიკის მიმართულებით, არაერთმა უწყებამ უკვე მეტად ნაყოფიერი და ეფექტური საქმინობა გასწია რეფორმირების პროცესში, პრაქტიკულად თავიდან შეიქმნა საქმიანობის საკანონმდებლო თუ ნორმატიული ბაზა, შემუშავდა არაერთი ახალი პროცედურა თუ მეთოდოლოგია. ,,რათქმაუნდა, ,,ენერგო-პრო“ ჩართულია აღნიშნულ მნიშვნელოვან პროცესში, მუდმივ რეჟიმში ვიღებთ მონაწილეობას დისკუსიებში. მივესალმებით ევროპული რეგულაციების იმპლემენტაციას საქართველოში, ჩვენი ევროპელი კოლეგების გამოცდილება და ცოდნა მეტად მნიშვნელოვანია, აღნიშნული რეფორმები ბიძგს მისცემს დარგის სწრაფ განვითარებას“. აღნიშნა სს ,,ენერგო-პრო ჯორჯია ჰოლდინგის“ დირექტორთა საბჭოს თავმჯდომარემ მიხეილ ბოცვაძემ.
ყველაზე მეტად პოზიტიურია ის, რომ რეფორმირების შედეგად, ძირეულად შეიცვლება მდგომარეობა მრავალი მიმართულებით, ბაზრის ლიბერალიზაცია გაზრდის კონკურენციას, მოხდება ინვესტიციის ზრდის სტიმულირება, რეალურად მივიღებთ ისეთი სტანდარტის ქსელს როგორიც არის ევროპულ ქვეყნებში, უფრო ტრანსფარენტული გახდება ელექტროენერგიით ვაჭრობა, პოლიტიკური სპეკულაციებიდან თუ წნეხიდან საბოლოოდ გათავისუფლდება სამომხმარებლო ტარიფი და რაც მთავარია, ეს ყველაფერი დადებითად აისახება აბონენტთა მომსახურების ხარისხზე. აღნიშნული არ ნიშნავს იმას რომ გარდაუვლად მოხდება ტარიფის ზრდა, პირიქით, შესაძლოა ზოგიერთ კომპონენტში შემცირებაც კი მივიღოთ, სამაგიეროდ დასტაბილურდება ბიზნესი, მარტივად პროგნოზირებადი გახდება ფინანსური თუ კომერციული შედეგები, რისკების პრევენციას უფრო ეფექტურად შევძლებთ, სხვადასხვა გარე ფაქტორი ვეღარ დააზიანებს კომპანიებს და შესაბამისად აღარ მოგვიწევს საინვესტიციო გეგმების მუდმივი კორექტირება-შემცირება.
რეფორმა და დანერგილი ახალი მიდგომები, საშუალოვადიან პერსპექტივაში უზრუნველჰყოფს ამ სამწუხარო წრიდან გამოსვლას როდესაც ერთის მხრივ, საბოლოო მომხმარებლის ტარიფის ზრდა გარდაუვალი ხდება, ხოლო მეორეს მხრივ მაინც ვერ ვუზრუნველჰყოფთ ქსელის მნიშვნელოვან გაჯანსაღებას და შესაბამისად ავარიული გათიშვების მაჩვენებლის შემცირებას.
,,ახლა მთავრია ბოლომდე მივიდეს დაწყებული პროცესი, წარმატებით ამოქმედდეს ენერგეტიკული ბირჟა, ყველა პროცესი წარიმართოს სამართლიანობის პრონციწებზე დაყრდნობით, ,,ენერგო-პრო“ კი თავის მხრივ განაგრძობს პროცესში ჩართულობას და რეფორმების სრულ მხარდაჭერას“ - აცხადებს მიხეილ ბოცვაძე.

The reorganization process of companies entering JSC ENERGO-PRO Georgia Group has been completed
“In accordance with the requirements of the Energy Law, "ENERGO-PRO Georgia" completed the process of separation of business activities within the specified term. The electricity supply and trade businesses were separated from the Distribution (grid owner) Company, and a Holding Company was established. The management structure has also been changed, the companies will be managed by the newly created boards of directors, which have been staffed with experienced and professional personnel” - reads the announcement spread by JSC "ENERGO-PRO Georgia".
During the transition period, customers will not experience any delays in terms of electricity supply, various services or payments, a specific plan has been developed to ensure this. Customers can contact us with any questions through the hotline and social network.
Within the framework of its obligations under the Association Agreement with the European Union, the Country is implementing significant reforms in the field of energy, a number of agencies have already carried out very fruitful and effective activities during the reform process. Practically, the legislative and/or normative base of the business activity was re-created, a number of new procedures and/or methodologies were developed. "Of course, "ENERGO-PRO" is engaged in this important process, we regularly participate in discussions. We welcome the implementation of European regulations in Georgia, the experience and knowledge of our European colleagues is very important, these reforms will give impetus to the rapid development of the sector. " - said Mikheil Botsvadze, Chairman of the Board of Directors of JSC "ENERGO-PRO Georgia Holding".
The most positive thing is that as a result of the reform, the situation will change fundamentally in many directions, market liberalization will increase competition, investment growth will be stimulated, we will actually get alike standard network as in European countries, electricity trade will become more transparent, customers' tariffs will eventually be released from political speculation or pressure, and most importantly, all these will have a positive impact on the quality of customer service. This does not mean that the tariff increase will happen inevitably, on the contrary, we may even get a reduction in some components, instead the business will stabilize, financial or commercial results will be easily predictable, we will be able to prevent risks more effectively, various external factors will not harm companies and accordingly we will no longer have to constantly correct-reduce investment plans.
The reform and implemented new approaches will ensure a way out of this unfortunate circle in the medium term when, on the one hand, the increase of the end-user tariff becomes inevitable, and on the other - we still cannot ensure a significant recovery of the network and consequently reduction of emergency suspensions rate.
"Now the most important is to complete the process, to successfully launch the energy exchange, to conduct all processes based on the principles of justice, and "ENERGO-PRO" in its turn continues to be involved in the process and full support of the reforms," - said Mikheil Botsvadze.