გამოფენა „ფერადი ფიქრები“
დღეს გალერეა „ევროპის სახლში“ ქართველი მხატვრის აკაკი გაჩეჩილაძის პერსონალური გამოფენა “ფერადი ფიქრები” გაიხსნება. გამოფენა 26 იანვრის ჩათვლით გაგრძელდება.
გამოფენის ორგანიზატორი და მხარდამჭერია სს “ენერგო-პრო ჯორჯია”, კომპანია სადაც“აკაკი გაჩეჩილაძე 2005 წლიდან მუშაობს – აღმოსავლეთ საქართველოს ქსელის მართვის უფროსი დისპეტჩერის პოზიციაზე. აკაკი გაჩეჩილაძე პროფესიით ენერგტიკოსია. თუმცა, თავის იდენტობას მხატვრობაშიც ხედავს.
გამოფენაზე „ფერადი ფიქრები““ ნამუშევრების უმეტესობა 2013 წლით თარიღდება. ასევე, მნახველს საშუალება აქვს შეაფასოს აკაკი გაჩეჩილაძის გასული წლების რამდენიმე ცნობილი ტილოც. „ფერადი ფიქრები““ მხატვრის ყველაზე მასშტაბური პერსონალური გამოფენაა – აქ წარდგენილი იქნება 60 ფერწერული ტილო.
აკაკი გაჩეჩილაძის დებიუტი გერმანიაში შედგა. მისი გამოფენები წარმატებით გაიმართა 2010 წელს ქ. მერბუშში (ჯგუფური გამოფენა ”Gruppe108&Friends”), 2011 წელსქ. მერბუშში (პერსონალური გამოფენა ”Impression, Emotion, Momentaufbahmen”), 2011 წელს ქ. ჰამბურგში (ჯგუფური გამოფენა), 2012 წელს დუსელდორფში (პერსონალური გამოფენა ”Akaki Aus Tiflis”), 2012 წელს დიუდესლდორფში (პერსონალური გამოფენა “ფანტასტიკური რეალიზმი”).
2012 წლიდან აკაკი გაჩეჩილაძის ნამუშევრები საქართველოში გამოიფინა – იმერეთში, სოფელ ზემო წევის საჯარო სკოლის სივრცეში (პერსონალური გამოფენა პროექტის “580 მეტრი ზღვის დონიდან”“ ფარგლებში) და 2013 წელს თბილისში, გალერეა აპოლოში (პერსონალური გამოფენა “რეალური”).
აკაკი გაჩეჩილაძის შემოქმედებით შესაძლებლობებს, რომელიც ექსპრესიონიზმიდან სურეალიზმამდე დიაპაზონს მოიცავს, გერმანელი სპეციალისტები წარმატებულ მომავალს ჯერ კიდევ რამდენიმე წლის წინ უწინასწარმეტყველებდნენ. მხატვრის პროდუქტიულობა და უშრეტი ფანტაზია მართლაც შესანიშნავია. აკაკი გაჩეჩილაძის ხელოვნება მოკლებულია მყვირალა ეფექტებს. მისი უხვფერებიანი კომპოზიციები დამაჯერებლად არის შესრულებული. სიუჟეტურად ისინი მრავაფეროვანი და მდიდარია, რის გამოც მნახველს ყოველთვის რჩება გარკვეული საფიქრალი. ნამუშევართა დიდი ნაწილი სიმბლოებით არის დატვირთული. აკაკი გაჩეჩილაძის ინსპირაციის წყარო ყოველდღიური ემოციაა – თანგრძნობა, სიყვარული, პატივმოყვარეობა, შიში, გულგრილობა, მომხვეჭელობა და სხვ. ისინი მის შემოქმედებაში ირეალურ, ილუზიურ სამყაროსა და მის პერსონაჟებში აირეკლება. აკაკი გაჩეჩილაძის საავტორო ხელწერა მკვეთრად გამორჩეულია და თავისუფალია გავლენებისგან. მისი ნამუშევრები მნახველში გაუნელებელ შთაბეჭდილებებს ტოვებენ.
აკაკი გაჩეჩილაძეს მიღებული აქვს მონაწილეობა საერთაშორისო ღონისძიებებსა და არტ ფესტივალებში – 2013 წელს არტფესტივალი ქალაქ მარბელაში (ესპანეთი), 2013 წელს საქველმოქმედო გამოფენა ონკოლოგიური დაავადებების მქონე ბავშვთა მხარდასაჭერად (ივენთჰოლი), 2012 წელს Inter Art (ბათუმი).
მხატვრის ნამუშევრები დაცულია კერძო კოლექციებში (უკრაინა, საქართველო, გერმანია, საფრანგეთი, ისრაელი, რუსეთი, ჩეხეთი, პოლონეთი, ესპანეთი).

Exhibition “Colored Thoughts”
Personal exhibition of Georgian artist Akaki Gachechiladze – “Colored Thoughts” will be opened at gallery “Europa House” today. The exhibition will continue until January 26.
JSC ENERGO-PRO Georgia, the company at which Akaki Gachechiladze has been working since 2005 as the chief dispatcher of East Georgia branch, organizes and supports the exhibition. Akaki Gachechiladze is a power engineer by the specialization; however, he finds his identity in art.
Majority of art pieces represented at the exhibition “Colored Thoughts” are dated by year 2013; however, visitors will have the opportunity to see the former famous works of the artist. “Colored thoughts” is the largest personal exhibition of the artist – 60 works of art will be represented there.
Debut of Akaki Gachechiladze took place in Germany. His exhibitions were very successful in Marburg in 2010 (exhibition Gruppe108&Fruends), Marburg 2011 – personal exhibition ”Impression, Emotion, Momentaufbahmen”, Humbug 2011 group exhibition, Dusseldorf 2012 personal exhibition ”Akaki Aus Tiflis”, Dusseldorf 2012 personal exhibition “Fantastic Realizm”.
In year 2012 Akaki’s art works were exhibited ath the personal exhibition “580 meters over the sea Level” at a public school located in Imereti region village Zemo Tseva in Georgia and in year 2013 at gallery Apolo (exhibition “Real”) in Tbilisi.
Akaki Gachechiladze’s art capabilities which cover the area from expressionism to surrealism, where predicted to have great success by German specialists years ago. Workability and iinexhaustible fantasy are truly outstanding. The art works of Akaki are without sharp effects. His multicolored compositions are completed convincingly. They are rich by the scenario. The source of Akaki’s inspiration is every day emotion – compassion, love, pride, fear, carelessness, fame and etc. They are indicated in his works in a manner of unreal, illusional worlds. His works are free of the influence of others and they leave unforgettable impression on spectators.
Akaki Gachechiladze took part in numerous events and Art festivals – 2013 Art Festival in Spain city of Marbela, 2013 charity exhibition in support of the children who suffered leukemia at the Event Hall in Tbilisi, 2012 Inter Art in Batumi.
Artworks of the artist are secured in private collections in Ukraine, Georgia, Germany, France, Israel, Russia, Czech Republic, Poland, Spain.